Reference

Ostatní reference zvolené podkategorie


SK SLAVIA PRAHA

SK SLAVIA PRAHA – ozvučení nového stadionu v Edenu:

 

 

Řešení: ozvučení stadionu
Dodavatel: Audiopro s.r.o.
Realizace: březen 2008

 

Pražská Slávia, fotbalový tým s velice dlouhou tradicí měl opravdu „prima sezónu“. Nejen vítězství v lize ale i nový stadion se skvělým ozvučením.

SK Slavia Praha se po letech může vrátit do Vršovic. Do Edenu. Osm dlouhých let byl slavný fotbalový klub s více než stoletou tradicí bez svého stadionu. Slavia, ale i Praha získala stadion, který je na opravdu evropské úrovni. Výborné architektonické řešení, dokonalé vybavení prostor pro sportovce i diváky. Nápadité zavěšení střechy na táhlech umožnilo, že v hledišti nevadí žádné sloupy divákům ve výhledu na hrací plochu. Z každého diváckého místa je dobře vidět a i dobře slyšet!

Ozvučení sportovního stadionu je obvykle velký problém, je jen málo sportovních kolbišť, která se mohou pochlubit jeho dobrým vyřešením. Na štěstí pro Slávii k této situaci při stavbě nového Edenu nedošlo.

 

Zadání nebylo jednoduché. Bylo třeba najít způsob, jak částečně zastřešený prostor stadionu, kde hrací plocha je pět metrů pod okolním terénem, tedy opravdu kotel, ozvučit tak, aby každý z jednadvaceti tisíc diváků dobře slyšel, aby zvuková informace souhlasila s vizuální. Jedním z prvních kroků konstrukčního týmu bylo vytvoření 3D modelu a na něm se zkoumalo umístění i počty reprosoustav. Důležitým rozhodnutím byla i volba aktivních reprosoustav s interním zesilovačem. Zde byl vybrán výrobce RENKUS-HEINZ a jeho soustavy CF 151-5R. Po konzultacích s touto společností i po složitém hledání optimálního umístění reprosoustav do stadionu, došlo k malým technickým modifikacím beden, které byly původně konstruovány pro vertikální umístění. V podmínkách stadionu v Edenu byla však zvolena instalace v poloze horizontální. Pro instalaci dvojic reprosoustav byly navrženy speciální držáky s možností přesného směrování. Malá vzdálenost okrajů střechy od diváckých míst, jediného místa, kam mohly být reprosoustavy umístěny, i velký výškový rozdíl diváckého „kotle“ si vyžádal přesné směrování každé z beden. Zvolená soustava přinesla jednu neocenitelnou výhodu: vzhledem ke konstrukci s integrovaným řídícím modulem v každé reprosoustavě je možný přenos audio i řídícího signálu po jedné kabeláži.. Použita byla strukturální kabeláž nové generace a pro řídící systém byl firmou RENKUS-HEINZ pro vybavení Edenu připraven nový SW. Tento SW zohledňuje všechny požadavky sportovního kolbiště ale i řadu dalších – např. bezpečnostních, včetně evakuačního rozhlasu.

 

Vybavení:
64x CF151-5R: Řízená aktivní dvoupásmová reprosoustava, ovladací software RHAON, digitální distribuce signálu, plný DSP procesing, PF1-500W, LF 15"-HF 2" Complex Conix horn ( otočná ) 60Hz-18kHz, 90 x 40 stupňů pokrytí, Peak SPL 129 dB,
1x R-CONTROL: Ovládací a monitorovací software a hardware pro sloupové reprosoustavy ICONYX, podporuje až 64 R-Control modulů (ANLG-RC-IC)
1x NION NX32: Programovatelný digitální audio procesor vhodný pro profesionální i komerční využití v instalacích a komunikačních aplikacích, Obsahuje 2 sloty pro I/O moduly a rozhraní CobraNet s celkovým počtem až 48 nebo 80 konfigurovatelných audio kanálů.
1x NIO-8i: 8 analogových linkových vstupů pro procesory NION
1x NIO-8o: Karta 8 analogových linkových výstupů pro procesory NION

Výběr dle roků