Reference

Ostatní reference zvolené podkategorie


Nová scéna Národního divadla ožívá s projektory Barco

 

Práce se světlem a projekcemi se ve světovém i v českém divadle vyvíjí v samostatný umělecký obor. Velkou pozornost tématu multimédií v divadle věnuje Nová scéna Národního divadla. Svůj inovativní přístup k umění potvrzuje i tím, že koncem roku 2012 bylo jeviště vybaveno třemi výkonnými projektory Barco HDX W-14, které umožňují aktivní 3D projekci.

Nová scéna Národního divadla vybrala pro své účely osvědčené projektory od belgické společnosti Barco. Kompaktní, robustní projektory HDX W-14 skrývají ve svém těle možnosti 3D projekce. Nabízejí volbu kabelového či bezdrátového ovládání pomocí smartphonů a tabletů. Modely HDX mají zabudovaný přehledný barevný stavový LCD displej, který zobrazuje veškeré potřebné informace, stavy a varovná, či servisní hlášení. Projektory mají zodolněnou konstrukci a modulární design. Jas 14.000 lumenů a 3-čipová technologie zajišťují jasné barvy a ostré obrazy na jakékoli ploše.

Projektory Barco jsou použity například v multimediálním představení Antikódy. Společnost Nowatron Elektronik zajistila dodávku a instalaci projektorů.

Mapping na kulisy a multiprojekce patří v současné době k nedílným složkám divadelní tvorby. Projekce přináší do inscenace obraz, ale i nové tvůrčí osvětlení. Umožňují divákovi lépe pochopit obsah představení, ale zároveň mu přináší estetický zážitek. Dotváří jak scénu, tak příběh.

Výběr dle roků