Reference

Ostatní reference zvolené podkategorie


Centrální dopravní dispečink v Brně

 

Město Brno má celkem 4 tunely - Pisárecký, Hlinky, Husovický a nejmodernější tunel v České republice Královopolský. O technologické vybavení tunelů se starají Brněnské komunikace a.s., které se zabývají projektovou a inženýrskou činností ve výstavbě, prováděním i rekonstrukci pozemních a inženýrských staveb, správou a údržbou komunikací. Pod jejich křídla spadají všechna zařízení, která jsou instalována v brněnských tunelech a na souvisejících objektech, tedy zařízení pro napájení elektřinou, osvětlení, vzduchotechnika, kamerové systémy, proměnné dopravní značení, požární signalizace apod.

Řízení provozu v tunelech probíhá pomocí dálkového dohledu z centrálního tunelového dispečinku. Brněnské komunikace si pro tento náročný úkol vybraly řešení od belgického výrobce Barco. Dodávku a instalaci projekční stěny pro centrální tunelový dispečink zajistila společnost  Nowatron Elektronik. Dispečink se skládá z 20 modulů zobrazovacího systému zpětné projekce Barco OverView OVL-715 s technologií DLP. Jednotlivý modul má úhlopříčku 70" a rozlišení 1 400 x 1 050 bodů. Sestava byla navržena v konfiguraci 10 x 2 moduly v zakřivení 5°. Zdrojem světla je technologie LED a unikátní kalibrační systém Barco Sense6. Dodávka zahrnuje také 2 redundantní kontroléry Barco Transform AX6 a Omnibus A18.

Dění v brněnských tunelech sleduje 15 dispečerů Brněnských komunikací ve třísměnném provozu. Ve všech tunelech kromě Husovického mají dispečeři na kamerových systémech moderní software, který dokáže zjistit a identifikovat nebezpečné situace, jako například pomalu jedoucí vozidlo, předmět na silnici, chodec v tunelu, zakouřený prostor nebo auto v protisměru. Pisárecký tunel má navíc ještě jednu specialitu - optickou závoru, která využívá infračervené paprsky k detekci narušení prostoru. Závora dokáže vyhodnotit nadměrné vozidlo, které se nevejde do tunelu a ještě před jeho vjezdem tunel uzavřít.

Brněnské tunely jsou vybavené nejmodernějšími technologiemi, které by měly přispět k plynulosti ale především bezpečnosti dopravy v moravské metropoli.

Reportáž ČT24 ze dne 7.7.2013 - Centrální dispečink ovládá všechny světelné křižovatky v Brně

Výběr dle roků