Novinky

JBL EON 300/500 Series

Představujeme novou generaci mobilních aktivních PA systémů JBL Professional legendární obchodní značky EON.

 
 
Nová generace JBL EON
 

Posledních patnáct let americká značka JBL Professional zaujímala významné postavení v segmentu přenosných PA systémů s dnes již legendárními modely EON série, které se staly nejlépe prodávanými aktivními reprobednami v historii profesionálního audia vůbec. V době, kdy někteří čtenáři nebyli ještě na světe, už americké reproboxy JBL EON vyhrávaly na nejednom pódiu a v nejednom klubu. Ano přátelé, letos je tomu právě patnáct let, co legendární PA reproboxy  JBL EON spatřily svět. První a svého druhu jediné aktivní mobilní PA s titanohliníkovou kostrou, co se na první pohled tváří jako ryze plastové boxy. O jejich fenomenálním úspěchu svědčí i fakt, že lecjaký výrobce se je v minulosti snažil a dodnes snaží kopírovat a napodobovat. Stačí se jen podívat do katalogů konkurenčních značek a to nejen těch low-endových ale i renomovanějších a první co vás napadne bude myšlenka: "to je přeci kopie JBL EONu".

Nyní nastal čas pro změnu, usoudili v loňském roce v kalifornském Northridge, sídle značky JBL Professional. A tak přichází nová generace EON, která pokračuje v tradici špičkového designu, výkonnosti snoubené s kvalitou zpracování signálu. Nová generace EON má dvě řady, označené jako EON 300 Series a EON 500 Series a přináší oproti předchozí generaci vyšší výkon, nižší hmotnost a větší univerzálnost, než-li ostatní konkurenční značky v této třídě. Samozřejmostí je zachování typického zvuku Made in JBL. Při jejich návrhu bylo využito nejmodernějších patentů skupiny Harman International, do které JBL Professional náleží. Díky tomu se může nová EON Series pyšnit spoustou inovativních řešení.

První, na co JBL Professional vsadila, byla spolupráce s americkou firmou Crown, výrobcem špičkových výkonových zesilovačů. Tato spolupráce vyústila v návrh modulu zesilovače pro nové EON reproboxy s neporovnatelnou integrací a účinností. Srdcem EON reproboxů nové generace je zesilovač Crown třídy D, přinášející vysoký výkon, extrémně nízké zkreslení a dlouhodobě stabilní výkon s rezervou proti přebuzení. Modul zesilovače je zabudován v zadní části boxu a je pasivně chlazen. Při jeho vývoji byl uplatněn velký pomocník v podobě tepelně optimalizačního softwaru Icepak™ (který používá firma Intel®), takže tepelná optimalizace modulu zesilovače je na špičkové úrovni. Obsahuje také speciální obvod limiteru, který chrání elektronické komponenty při tvrdých podmínkách vysokého zatížení reproboxu.

Další kapitolou při vývoji nových reproboxů EON jsou reproduktory. Basové reproduktory EON série (EON 500) využívají stejnou technologii, jaká je použita v nejvyšších modelech JBL VerTec™ a to systém Differential Drive®, zajišťující vyšší výkon při nižší hmotnosti reproduktorů. Tyto patentované nízkofrekvenční drivery používají neodymiové magnety a dvojitou kmitací cívku pro dosažení lepších výkonů při nižším zkreslení a minimální hmotnosti. Výškové drivery nové generace s neodymiovými magnety a 1" vyústěním do zvukovodu "V" vyzařují fantasticky precizní vysoké kmitočty. JBL neustále zdokonaluje technologii zvukovodů tak, aby zajistila, že konzistentní vyvážený zvuk pokryje celou vaší poslechovou plochu jasně a srozumitelně. Nová generace EON používá asymetrickou konstrukci "V" zvukovodu, která zaručuje mimořádně široké pokrytí při nízkém zkreslení. Vyzařovací charakteristika nových EON reproboxů je 60° x 100°.

Důležitým faktorem je i konstrukce ozvučnice reproboxu. Značka JBL EON Series je symbolem mobilního reproboxu, proto byl při vývoji nové EON série kladen důraz na pohodlnou manipulaci a transport. Výsledkem jsou přísně ergonomicky tvarovaná madla a lepší praktické umístění rukojetí. EON je odjakživa synonymem mobility PA systému. Jedna osoba může snadno zvednout a přenést i připojit EON systém prakticky kdekoliv. Hluboce vykrojené, ergonomické rukojeti s pogumovanými gripy, vyvážené rozložení hmotnosti a ozvučnice vyrobená z kompozitních materiálů dělá EON reproboxy skutečně jedny z nejlehčích a současně výkonných mobilních zvukových systémů na trhu. Pro jejich využití najdeme mnoho příležitostí: od klasického FOH přes pódiový monitor, PA umístěné na stativech anebo boxy v pevných instalacích zavěšené na lankách pomocí pěti montážních bodů, které jsou na reproboxech EON umístěny a zakrytovány.

Třetí kapitolou je integrovaný vícekanálový mixážní pult s volitelným průběhem ekvalizace. Toto řešení eliminuje potřebu připojovat externí mixpult, pokud potřebujete co nejrychleji PA systém zprovoznit. To je jedním z klíčů všeobecné popularity reproboxů řady EON. Mají jednoduchou, efektivní a profesionální plug & play architekturu, apelující na všechny umělce, kteří potřebují nastavit svůj PA systém rychle a současně vyžadují dokonalý zvuk. Linkový vstup, mikrofonní vstup, přepínatelné EQ presety pro zpěv, nástroje a mluvené slovo plus chytrá funkce MIX/LOOP pro připojení dalších EONů anebo možnost submixu - to vše ocení každý uživatel, který potřebuje v extrémně krátké době aparát postavit a hrát. Reproboxy jsou navrženy do posledního detailu, o čemž svědčí i taková maličkost, jakou je možnost vypínání oranžově svítícího loga JBL Professional na přední mřížce reproboxu. Kovové krycí tvarované mřížky společně s ochrannou protiprachovou vložkou i kompozitová ozvučnice reproboxu vám zajistí dlouhodobou životnost reproboxu při soustavném trasportu a neustálém používání a zároveň vám poskytne výkon, který žádáte. Podívejte se, jak se nové reprosystémy JBL EON testovaly v drsných podmínkách, blížících se podnebí blízkému polárnímu kruhu ve střední části Norska (viz dokument zde). Více informací o nových aktivních mobilních PA systémech JBL Professional řady EON Series se dozvíte na stránkách distributora.

 

Autorizovaný distributor pro ČR:
AudioMaster CZ s.r.o.
Ocelářská 937/39
190 00 Praha 9
tel.: 800 131 134
fax: 226 011 135
info@audiomaster.cz
www.audiomaster.czDatum: 24.7.2009

Ostatní novinky