Novinky

Soundcraft Si3Představujeme novou digitální live konzoli Soundcraft Si3, která byla premiérově uvedena na letošním veletrhu PLASA v Londýně. Firma Soundcraft se s touto novou konzolí chystá oslovit poměrně široké spektrum uživatelů.

Dlouho a netrpělivě očekávaná událost roku je tady: renomovaný britský výrobce mixážních pultů Soundcraft představil na veletrhu PLASA v Londýně svůj nový produkt, digitální live konzoli s označením Si3. V hiearchii digitálních live konzolí Soundcraftu se Si3 nachází na pomyslném třetím stupínku, tedy za Vi4™ a Vi6™. Pojďme se však podívat, co všechno tahle nová konzole umí. 
 

Digitální konzole Soundcraft Si3 je určena pro použití v touringových zvukových systémech, současně však i v pevných instalacích. Intuitivní ovládání a vysoký počet vstupů i výstupních sběrnic dělá z tohoto mixážního pultu skutečně výkonného pomocníka v širokém spektru aplikací, zejména v pevných instalacích v divadlech a jiných kulturních zařízeních, kde byli doposud zvukaři zvyklí na analogové pulty.

Soundcraft u modelu Si3 zcela opustil koncept centrálních ovládacích dotykových TFT panelů, známých z jeho série Vi™. To napověděl již slogan reklamy, uvádějící tento nový pult na svět: "dejte sbohem centrální obrazovce". Filosofie pultu Soundcraft Si3 zní: dát zvukařům do ruky nástroj, na který byli až doposud zvyklí (koncepce ovládání jako u analogového pultu) ovšem uvnitř s nejnovější moderní digitální technologií.

Soundcraft na počátku vývoje Si3 důkladně přezkoumal topologii, která byla použitá u přelomových digitálních konzolí Spirit 328 a 324 a ještě více ji zdokonalil a přizpůsobil směrem k uživateli. Filosofie je logická - nad každým faderem je rotační enkodér, jehož funkce se mění podle vybraného provozního módu. Všechny funkce enkodéru jsou uloženy v jeho paměti čili "bance".

Tato "banka" enkodéru (známá též jako VCS nebo-li Virtual Channel Strip) může být nastavena na monitoring a ovládání všech funkcí u každého jednotlivého kanálu (Channel Mode). Funkcí rozumíme například Gain, EQ, Dynamika, Aux, Panorama. Shrnuto, ovládání všech funkcí příslušného kanálu je stejné, jako u analogového mixážního pultu. VCS také zahrnuje všechny spínací tlačítka, ktera běžně naleznete na standardním analogovém mixážním pultu, např. 48V, Phase Reverse, EQ IN a další.

Alternativně, v tzv. režimu Global Mode pak každý enkodér ovládá stejnou funkci pro každým kanál. Tak například enkodéry mohou kontrolovat všechny Mic Gain, Pan nebo vybrané Aux sběrnice (velmi užitečné pro aplikace, kdy Soundcraft Si3 chcete používat coby monitorový mixážní pult).

Digitální konzole Soundcraft Si3 má ve výbavě 4pásmové plně parametrické ekvalizéry s High a Low Shelf filtry, čtyři nezávislé Lexicon efektové procesory a dynamické procesory (gate, kompresory) pocházející z dílen značek dbx a BSS. Pult Si3 je vybaven VU metry pro každý vstup nebo sběrnici a dále dvanácti VCA fadery pro možnost řízení celé skupiny nástrojů.

Jediný dotykový displej ve střední části konzole Si3 slouží k editaci jednotlivých OLED displejů, které jsou umístěny u každého enkodéru. Pomocí displeje si můžete např. vytvořit popisky pro jednotlivé kanály. Na zadní části digitální konzole Soundcraft Si3 jsou umístěny všechny I/O konektory, které budete potřebovat. Soundcraft Si3 disponuje celkem 64 vstupy pro mikrofony a linkové vstupy, 4 stereo linkovými vstupy, 24 výstupy ze sběrnic a 8 matrix výstupy. Konektory jsou kvalitní značkové Neutrik.

Dále zde najdete symetrické výstupy mix L, C, R,  výstupy monitor L, C, R; vše na XLR konektorech,  komplexní vnitřní a vnější talkback a připojení oscilátorů. K dispozici je rovněž 8 analogových insert pointů, které umožňují připojení externích procesorů; ty mohou být zařazeny do každého ze vstupních a výstupního kanálů.

Samozřejmostí je Soundcraft Si3 off-line editor. Veškeré scény a nastavení si tak můžete připravit předem v pohodlí zkušebny na vašem laptopu. Bohaté zkušenosti v rozvoji digitální platformy, které značky Soundcraft a Studer měly se špičkovými produkty Vista a Vi™ Series, využil Soundcraft rovněž v nové digitální konzoli Si3. Pult se zabudovanými efektovými procesory od Lexiconu a dynamickými procesory (gate & kompresory) z dbx a BSS Audio rozhodně právem patří mezi očekávané novinky letošního roku.

Autorizovaný distributor pro ČR:
AudioMaster CZ s.r.o.
Ocelářská 937/39
190 00 Praha 9
tel.: 800 131 134
fax: 226 011 135
info@audiomaster.cz
www.audiomaster.czDatum: 14.10.2008

Ostatní novinky