Řízení

Řídící technika

V dnešní době se stále častěji při firemních prezentacích, poradách a schůzích používá různá audiovizuální a prezentační technika. Datovým projektorem počínaje, videorekordérem, CD a DVD přehrávačem, tunerem, videokonferenčním setem a ozvučením pokračuje a zatemněním, plátnem, osvětlením a klimatizací konče.

Takováto technika nemusí nutně být pouze součástí firemních prezentačních prostor, stačí si vzpomenout na vzrůstající oblibu domácího kina. Čím více přístrojů ale uživatelé používají, tím více se jejich ovládání stává složitější a nepřehlednější. Stačí si uvědomit, že jestliže dnes má téměř každý audiovizuální přístroj svůj dálkový ovladač, tak jejich počet v průměrně vybavené místnosti se pohybuje mezi 4 až 10. Navíc pro ovládání osvětlení, žaluzií a zatemnění jsou potřeba další vypínače, zpravidla umístěné na stěně. Další přístroje (např. mixážní pulty) ani dálkový ovladač nemají a při jejich ovládání je nutné k nim dojít a požadovanou funkci zvolit přímo na nich.

Pokud je systém jenom trochu složitější, je pro jeho ovládání standardními způsoby nutné znát celou strukturu systému a to může vyžadovat i kvalifikovaného pracovníka pro obsluhu, aby se zamezilo chybám v ovládání, které v některých extrémních případech mohou vést i ke zničení nebo poruše přístrojů. Proto se pro zjednodušení obsluhy techniky v prezentačních místnostech vyrábí integrované řídicí systémy, které mají za úkol zmenšit počet ovládacích prvků a ovládání zautomatizovat a zjednodušit.

Díky tomu může audiovizuální techniku používat kdokoli po velmi krátkém zaškolení, protože k ovládání takového systému potřebujete jen ty nejzákladnější znalosti, jako je ovládání magnetofonu aj. Díky integrovaným řídicím systémům se přednášející může plně soustředit na obsah a formu své prezentace a nemusí se stresovat tím, zda bude umět správně ovládat například datový projektor.

V poslední době s rozvojem internetu a mobilní komunikace k možnostem ovládání přibyly další. Jednou z nich je možnost ovládání pomocí SMS zpráv. To lze využít např. ve vašem bytu – před odchodem z práce si pomocí mobilního telefonu zapnete saunu a po příchodu domů se rovnou můžete začít saunovat a nemusíte čekat na roztopení. Další možností je ovládání přes internet – pomocí prohlížeče se připojíte na adresu svého řídicího systému a přes prohlížeč můžete ovládat techniku stejně, jako kdybyste seděli přímo v místnosti. To jistě ocení správci budov, kde je mnoho prezentačních místností, nebo firem, které mají místnosti rozmístěny v různých městech. Obliba tohoto způsobu ovládání roste úměrně s oblibou videokonferenčních systémů, jejichž funkčnost je možností dálkového řízení umocněna.

Integrované řídící systémy umožňují jednoduché, efektivní a automatizované ovládání všech moderních technologií.

CZ | EN