Audio

Audio technika

Kvalitní zvuk je důležitou součástí celého komplexu audiovizuální techniky. Mikrofon je zařízení sloužící ke snímání zvuku, k převodu akustických vln na elektrický signál. Volba vhodného typu mikrofonu zásadně ovlivní kvalitu dalšího zpracování audiosignálu, proto je vhodné věnovat jí patřičnou pozornost.

Mimo kvalitní mikrofonní vložky a výběru její vhodné charakteristiky snímání, v závislosti na uvažovaném použití, je třeba vybrat i typ zapouzdření mikrofonní vložky (mikrofon do ruky, klopový, náhlavní set…). Zesílení mluveného slova řečníků nebo prezentujících je vhodné pro větší auditoria, nebo pokud hovořící nemá příliš silný hlas. Široká škála mikrofonů nám v dnešní době nabízí druhy a typy mikrofonů, které jsou vhodné pro určité využití a umístění.

Drátové mikrofony se používají, je-li řečník vázán na určité místo, u kterého mluví (předsednický stůl, řečnický pultík, stůl delegáta, kde se dělí o konferenční mikrofon). Bezdrátové mikrofony umožňují mobilitu řečníka na podiu a umožňují také mobilitu samotného mikrofonu, pro případné otázky a odpovědi. Při využití klopové nebo náhlavní sady dodávají navíc volnost rukou pro prezentování nebo další činnost (operace, atd.). Při větších prezentacích je vhodné používat více typů mikrofonů, které jsou kombinované dle plánovaného programu. Kompletní bezdrátová mikrofonní sada zajistí uživateli volbu ze všech 3 možných typů mikrofonu (ruční, klopový, náhlavní).

Moderní multikina lákají diváky na velký obraz a prostorový zvuk. Dnes si už ale mohou lidé dopřát stejně dokonalý zážitek i v pohodlí domova! Velký obraz se získá pomocí projektoru (úhlopříčky se pohybují v metrech).

Pro vynikající poslech a vtažení do filmového děje je rozhodně důležité pořídit si kvalitní reprosoustavy s dobrým elektroakustickým měničem (reproduktorem) a s reproduktorovou skříní z kvalitního materiálu, který nebude podléhat rezonanci. Reprosoustavy by měly určitě být osazeny stejnými reproduktory (kromě subwooferu). To samozřejmě neznamená, že vepředu nemohou být reprosoustavy větší nebo stojanové, ale měly by být vybrány z jedné řady produktů jediného výrobce. Jedině tak se docílí uceleného zvukového projevu, v opačném případě by celkový dojem z filmu mohl být nepříznivě narušen.

Zvuková technika je důležitá nejen pro konferenční místnosti, domácnosti, ale také pro muzikanty, nahrávací studia nebo broadcasting a telekomunikace. Každý tento celek vyžaduje individuální přístup k tvorbě funkčního systému.

CZ | EN